Kemalpaşa

Tarihçesi

Asıl adı Mustafa Kemal Paşa Peynir Tatlısı’dır fakat halk arasında Kemalpaşa Tatlısı olarak anılmaktadır.

Geçmişine ait tam olarak net bir bilgi olmasa da Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemleri ve 1. Dünya savaşı başlarında ilçeye gelen (o zamanki adı Kirmasti) muhacır (göçmen) ailelerin bu lezzeti ilçeye getirdikleri rivayet edilir.

O dönemlerde sadece koyun sütünden senenin belli zamanları evlerde tüketilmek için yapılmış bir tatlıdır.

Kendine has tadıyla başka hiçbir tatlıya benzememesi nedeniyle ünü ilçeye gelen misafirler tarafından başta Bursa merkez ve ilçelerine yayılır.Kısa sürede lezzeti sayesinde ilçe lokantalarında ve tezgalarda yerini alır.

Koyun sütünden üretilen özel peynirle hazırlanan bu lezzetli tatlı senenin sadece birkaç ayı üretilebiliyordu.Bu sebep yaygınlaşması açıdan büyük bir sorundu.Koyun sütü bittiğinde gelen talepler geri çevrilmek zorundaydı. Özellikle kış mevsiminde çok aranan bir lezzet olmuştu.

Bunun üzerine tam tarih bilinmesede 1955-1960 yılları arasında üreticiler  12 ay boyunca bu lezzeti üretmek için çalışmalara başlamış ve koyun sütü yerine senenin 12 ayı bulunabilen inek sütünden MUSTAFAKEMALPAŞA  PEYNİR TATLISI ‘nı üretmeye başladıklarında artık lezzeti diğer illere ulaşmaya başlamıştır.

İlçe halkı tarafından PEYNİR TATLISI olarak bilinen bu lezzet sadece ilçemize özgü olduğu için lezzeti ilçe dışına çıktığı zamanlardan beri MUSTAFAKEMALPAŞA PEYNİR TATLISI, MUSTAFAKEMALPAŞA TATLISI ya da kısa adıyla KEMALPAŞA TATLISI olarak  anılmaya başlamıştır.

Fakat içersindeki taze peynir ve yumurta 3-4 gün içinde küflenmeye sebep olmaktadır..

Bu sebeple yine tam tarih bilinmese de üreticiler bu tatlıyı düşük sıcaklıktaki fırınlarda kurutup içindeki nemi münkün olduğunca azaltarak daha dayanıklı hale getiriler.

Bugün itibariyle taze ürünler Mustafakemalpaşa’ya yakın il ve ilçelerde satılırken, kurutulmuş ürünler ülkenin dört bir yanında raflarda yerini almıştır.

Yıllar önce evlerde misafir ikramı olarak başlayan bu yolculuk günümüz itibariyle sektör haline gelmiş coğrafi işaret tescili çalışmalarına başlanmış birçok fuar ve organizasyonda yerini almıştır.

Kemalpaşa Üretimi

Lezzetindeki en büyük sır yörenin sütlerinden yapılmış özel bir peynirden üretilmesidir.Bu peynir içersine irmik,yumurta,un ilave edilerek hamur haline getirilip şekillendirme makinalarından geçerek pişirilmeye hazır hale getirilir.Tek fırınlanmış (taze) ürünler oda sıcaklığında 3 gün içinde tüketilmeli ya da -18 C saklanmalıdır.

Kurutulmuş ürünlerin oda sıcaklığında raf örü 1 yıldır.

Diğer tatlılar gibi şerbet üzerine dökülerek değil tam tersi şerbet ile birlikte kaynatılarak hazırlanır.Şerbet için kullanılacak olan su ve şeker paketlerin gramajına veya adetine göre değişkenlik gösterip satın almış olduğunuz pakette bu bilgileri bulabilirsiniz.

Saffet Abdullah Kemalpaşa

  • 150 gr x 40 paket
  • Net : 6 kg
  • Brüt : 7 kg

Muhteviyat: Tuzsuz Peynir, İrmik, Buğday Unu, Yumurta, Kabartma Tozu

Saffet Abdullah Peynir Tatlısı

  • 150 gr x 40 paket
  • Net : 6 kg
  • Brüt : 7 kg

Muhteviyat: Tuzsuz Peynir, İrmik, Buğday Unu, Yumurta, Kabartma Tozu