Ramazan ve Güllaç

Osmanlı Türk mutfağının içerdiği lezzetlerin, dünya mutfakları arasında ki seçkin yeri herkesin malumudur. Bu zengin kaliteli mutfağın sınırsız lezzetleri arasında elbette ki “Türk Tatlıları” müstesna bir öneme sahiptir.

Bu mutfağın geleneksel diye nitelendirilen lezzetlerinden en önemlisi gerçek bir “Doğu – Batı” sentezi nitelemesine layık olan güllaç tatlısıdır

Sayın Engin Akın’ın söylediği gibi Güllaç, bembeyaz güzelliği ile Osmanlının zarafetini, mutfağa yaklaşımını yansıtıyor.

Türk mutfağı nereden baksanız incelikli bir mutfaktır. Özelliği çok az malzeme kullanıp en iyi tekniği yakalamak. Güllaç da bunun en güzel örneği. Yapılması çok basit ama dikkat ve özen istiyor.

Sayın Hülya Ekşigil’in kitabında bahsettiği gibi, iyi bir güllaç yaprağı arkadan gelen ışığı geçirmeli, parlak ve beyaz olmalı, kıvırdığınızda esnememeli narin bir kalp gibi, Çıt diye kırılmalı. Güllaç hayal gücüne açık, farklı lezzetler denemekten hoşlananları mutlu edecek bir üründür.

Geleneksel olarak ramazan ayında daha çok tüketilen güllaç için firmamız yılın tamamında üretim yapmaktadır. Ramazan haricinde de satış noktalarında ürünümüz bulunmakla birlikte, güllaç bulamayan müşterilerimizin firmamıza ulaşmaları halinde sağlıklı ve geleneksel ürünümüzü en kısa süre içinde ulaştırabiliriz. Gerçekten de sevgili Ahmet Tulgar’ın nitelemesi ile “Dünyaya Güllaç Servisi yapılır”.